نشریه علمی - پژوهشی مرتع و آبخیزداری

((توصیه می شود نویسندگان محترم قبل از ارسال مقالات، مطالب مربوط به بخش "پرسش های متداول" را مطالعه فرمایند))

 

رعایت دستورالعمل زیر در نگارش مقاله‌هایی که برای چاپ به نشریه علمی – پژوهشی مرتع و آبخیزداری ارسال می‌گردند ضروریست.

 

نویسندگان محترم ملزم هستند فرم تعهد نامه و فرم تعارض منافع زیر را دانلود و پس از تکمیل، امضا و اسکن به همراه فایل مقاله ارسال فرمایند.

فرم تعارض منافع

فرم تعهد نامه

فایل مشخصات نویسندگان

قالب و  راهنمای تهیه مقاله

 

پرداخت هزینه

نویسندگان محترم لازم است پس از پذیرش علمی مقاله، مبلغ چهار میلیون ریال را از طریق یکی از روش های زیر به حساب دانشگاه تهران واریز نمایند:

 

1- پرداخت هزینه از طریق لینک شبکه شتاب که از طرف نشریه به ایمیل نویسنده مسئول ارسال می شود.

2- پرداخت به  شماره شبای IR830100004001070103006825 با شناسه پرداخت 322070581140107000000007150202 بنام دانشگاه تهران و ارسال تصویر فیش واریزی از طریق سامانه نشریه. قابل ذکر است برای واریز وجه ذکر هر دو شماره‌ی شبا و شناسه پرداخت در فیش پرداختی ضرورت دارد. برای راحتی پرداخت می توان از برنامه های پرداخت اینترنتی استفاده نمود. حتما از نرم افزارهایی استفاده شود که امکان ورود موارد ضروری پرداخت را دارا باشند.

 

توجه به موارد زیر الزامیست

 • مقالات ارسالی باید علمی – پژوهشی  بوده و به ترتیب شامل؛ عنوان انگلیسی مقاله، چکیده انگلیسی، کلید واژگان انگلیسی، عنوان فارسی مقاله، چکیده، کلیدواژگان، مقدمه، مواد و روش ها، یافته های پژوهش، بحث و نتیجه‌گیری، سپاس‌گزاری (اختیاری) و منابع به صورت انگلیسی  باشد.

 

 • لازم است متن اصلی (بدون نام نویسندگان) تحت عنوان " فایل متن اصلی" ارسال گردد. لطفا در نام گذاری فایل های ارسالی از نوشتن نام نویسنده خودداری نمایید.

 

 • نویسندگان محترم دقت فرمایند که در مرحله ارسال مقاله، نام کامل تمام نویسندگان، سمت علمی (دانشجو، مربی، استادیار و ...) و آدرس دقیق و کامل آنها (گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور) به فارسی و انگلیسی بایستی در سامانه ثبت گردد. همچنین بایستی نویسنده مسئول ثبت شده در سامانه با نویسنده مسئول در فایل مشخصات نویسندگان یکسان باشد. مسئولیت هر گونه مغایرت بر عهده نویسندگان محترم است.

 

 • بر اساس مصوبه هیات تحریریه مجله در صورتی که نویسنده محترم مقاله در مرحله ارسال اولیه بیش از یک بار فرمت را رعایت نکند، مقاله از دستور کار نشریه خارج خواهد شد. همچنین در مورد مقالاتی که نظرات داوران اولیه نیز بیش از یکبار لحاظ نگردد،  مقاله از دستور کار مجله خارج می گردد. لذا خواهشمند است در تدوین و اصلاح مقاله خود دقت نمایید.

 

 • در صورتی که مقاله حاصل پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری باشد، ذکر اسامی کلیه نویسندگان (دانشجو، استادان راهنما و مشاور) و تایید تعهدنامه توسط همة آنها الزامی است. بدیهی است که نشریه مرتع و آبخیزداری حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد. در این راستا، مقالة وصولی بعد از دریافت، توسط نشریه بررسی اولیه شده و در صورت عدم رعایت شیوه‌نامة نگارش، به نویسنده (گان) مرجوع خواهد شد.

 

 • ضمن تشکر از نویسندگان محترم به استحضار می رساند جهت ساماندهی و ارتقا کیفیت مقالات و دریافت مقاله از نویسندگان مختلف، هر نویسنده در سال تنها 3 مقاله می تواند به نشریه مرتع و آبخیزداری ارسال نماید و نشریه این مقالات را در فرایند داوری قرار خواهد داد. بنابراین بیشتر از 3 مقاله برای هر نویسنده در دستور کار قرار نخواهد گرفت. بدیهی است که در هر مقاله ترتیب اسم نویسنده اهمیت ندارد و در هر جای مقاله قرار گیرد مشمول این مصوبه خواهد شد. لذا از نویسندگان محترم درخواست می گردد سایر مقالات خود را به دیگر نشریات ارسال نمایند.

 

 • در خصوص مقالات مستخرج از پروژه درسی، سمینار، پایان نامه و رساله ی دانشجویان دانشگاه تهران، نویسنده مسئول حتما باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران باشد.

 

مواردی که می تواند منجر به عدم ارسال مقاله برای داوری شود:

 1. ثبت ناقص اطلاعات مربوط به تمام نویسندگان در سامانه ی مجله. نویسندگان محترم دقت فرمایند که در مرحله ارسال مقاله، نام کامل تمام نویسندگان (نام و نام خانوادگی)، سمت علمی (دانشجو، مربی، استادیار و ...) و آدرس دقیق و کامل آنها (گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور) به فارسی و انگلیسی بایستی در سامانه ثبت گردد. این اطلاعات می بایستی در فایل اطلاعات نویسندگان نیز نوشته شوند و هیچگونه مغایرتی نداشته باشند.
 2. مقالات دارای مشکلات ویرایشی فراوان.
 3. عدم رعایت اصول نحوه نگارش مقاله ها مطابق با استاندارد نشریه مرتع و آبخیزداری. 

 

نکات مهم:

دقت کنید که کلمات مقاله به هم چسبیده نباشند.

فرمول ها حتما تایپ شده باشند و از قرار دادن فرمول به صورت عکس خودداری شود.

در نمودارها و جداول از کلمات و اعداد انگلیسی استفاده نکنید و اعداد فارسی باشند. اعداد اعشاری فارسی را با اعشار از هم جدا کنید نه با نقطه یا ویرگول. در صورت لزوم استفاده از اعداد اعشاری انگلیسی این اعداد با نقطه اعشاری می شوند.

شکل ها و نمودارهایی که از سایر نرم افزارها مانند اکسل کپی پیست می شوند در صفحه آرائی به هم می ریزند باید به شکل مناسب و به صورت تصویر منتقل کنید. کیفیت شکل ها حداقل DPI=300 باشد.

از هرگونه نام و آدرس در متن مقاله خودداری کنید، حتی در بخش تشکر و قدردانی.

از بیان عنوان‌هایی‌ نظیر مرتبه‌ علمی‌ (استاد، دانشیار، دانشجو)، مهندس، دکتر و... در ابتدای اسامی‌ خودداری شود.

درج شناسه‌ ارکید برای نویسنده اول و نویسنده مسئول اجباری می‌باشد.

چنانچه نویسندگان از حمایت مادی ومعنوی ارگان یا سازمانی برخورداربودند، ملزم به قدردانی هستند.

 

بخش های مختف مقاله

1- عنوان مقاله

عنوان مقاله لازم است به‌خوبی و به‌وضوح حوزة پژوهش را آشکار ‌سازد، شرح نتایج را بیان ‌دارد و سؤال‌هایی دربارة تحقیق در ذهن خواننده پدید ‌آورد. عنوان مقاله باید کاملاً معرف موضوع مقاله و روشن و شفاف باشد، به‌‌طوری که خواننده با خواندن آن در جریان موضوع مقاله قرار گیرد.

 

2- مشخصات مؤلفان

نام و نام خانوادگی کامل مؤلفان به ترتیب در ذیل عنوان مقاله درج می‌شود. سایر مشخصات مؤلفان از جمله  وابستگی سازمانی مؤلفان و کشور آنها نیز باید قید گردد. همچنین، یکی از مؤلفان باید به عنوان مؤلف مسئول معرفی شود و تلفن ثابت و همراه، نمابر، آدرس پستی و پست الکترونیکی مؤلف مسئول از مشخصاتی است که باید ذکر گردد.

ترتیب‌ ورود اسامی‌ نویسندگان به‌ سامانه‌ باید دقیقاً براساس ترتیب‌ اسامی‌ نویسندگان در فایل‌ مشخصات نویسندگان باشد.

 

3- چکیده

چکیده حاوی مطالب کل مقاله در یک پاراگراف، بدون درج شکل، نمودار و منبع و برگرفته از پیکرة اصلی مقاله (مقدمه، روش تحقیق، نتایج و نتیجه‌گیری کلی) است. چکیده مقاله به زبان انگلیسی، برگردان کامل عنوان، نویسندگان و مشخصات آنها، متن چکیده و واژه‌های کلیدی فارسی است.

 

4- کلیدواژگان

کلیدواژگان مقاله شامل کلماتی است که پایه و اساس مقاله را تشکیل می‌دهند، به‌طوری که اگر فردی بخواهد به مطالب داخل مقاله یا مطالب سایر مقالات در همان حوزه دست یابد، از طریق جستجو با این کلمات به مقصود خود برسد. کلیدواژگان مقاله شامل 4 تا 6 واژه و به ترتیب الفبایی است. در بخش انگلیسی کلیدواژگان با حروف کوچک درج می‌شوند (مگر در مورد اسامی خاص و کلماتی که حرف اول آنها بزرگ است).

 

5- پیکرة اصلی مقاله

در تعیین ساختار مقاله توجه به این نکته راهگشاست که بخش نتایج تعیین کنندة مطالب و ساختار کل مقاله است. محرک اصلی هر مقاله‌ای نتایج آن است.

 • مقدمه
 • مقدمه باید با طرح مسئله و مرور پژوهش‌های انجام شده و جمع‌بندی آنها هدف پژوهش را توجیه کند.
 • مواد و روش ها

           بایستی منطقه مورد مطالعه و  روش کار به کار رفته، شیوه اجرای پژوهش، طرح آماری و روش‌های ارزیابی توضیح داده شود.

 • یافته های پژوهش

           تمامی نتایج کیفی و کمی به‌دست آمده در این قسمت ارائه گردد. در صورت نیاز می‌توان موضوعات را طبقه‌بندی نموده و از جدول، منحنی، نمودار و یا تصویر استفاده گردد.

 •  بحث و  نتیجهگیری

           با توجه به هدف و یافته‌های سایر پژوهش‌ها، نتایج تجزیه و تحلیل و درباره آنها بحث و نتیجه‌گیری می‌شود. نگارنده در همین قسمت می‌تواند پیشنهاد‌های لازم را ارائه کند.

 

6- سپاسگزاری

چنانچه نویسندگان از حمایت مادی ومعنوی ارگان یا سازمانی برخورداربودند، ملزم به قدردانی هستند.

 

7- References

نحوه تنظیم منابع در فایل راهنما می باشد. لطفا فایل راهنما دانلود شود.

 

خلاصه‌ نوع و اندازه قلم‌ در بخش های مختلف مقاله

عنوان

قلم‌ (فونت‌)

اندازه

نوع قلم‌

 

 

 

 

عنوان مقاله‌

B Titr

١٤

پررنگ‌

 

 

 

 

نام و نام خانوادگی‌

B Mitra

١١

پررنگ‌

 

 

 

 

آدرس سازمانی‌ نویسندگان

B Mitra

١٠

نازک

 

 

 

 

آدرس پست‌ الکترونیکی‌ نویسندگان

Times New Roman

٩

نازک، آبی‌ رنگ‌

 

 

 

 

عنوان بخش‌ها

B Titr

١٢

پررنگ‌

 

 

 

 

عنوان زیر بخش‌ها

B Titr

١١

پررنگ‌

 

 

 

 

متن‌ چکیده

B Mitra

١١

نازک

 

 

 

 

کلیدواژهها

B Mitra

١٠

ایتالیک‌

 

 

 

 

متن‌ اصلی‌

B Mitra

١٣

نازک